Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Solicitare in instanta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Solicitare in instanta

Buna ziua,
Va rog daca ma poate ajuta cineva cu o informatie. Locuiesc cu fetita mea ( 1 an) la parintii mei de cateva luni deoarece nu ma mai inteleleg cu sotul meu. Alocatia de stat de 200 ron este incasata de catre sot care refuza sa imi dea acesti bani pentru a-i folosi la acoperirea nevoilor fetitei. Mentionez ca sotul nu are nicun venit, doar eu beneficiez de indemnizatie crestere copil pana la 2 ani. As putea sa ma reprezint singura in instanta si sa cer ca , drepturile ce revin copilului, sa imi fie acordate din moment ce eu ma ocup de cresterea fetitei? Mentionez ca nu am cerut divortul in instanta..am cerut sa mergem la notar, dar nu doreste. Din lipsa de fonduri materiale toate demersurile doresc sa le fac singura, as putea sa ma reprezint ?

Va multumesc..
De principiu ar trebuie sa va puteti descurca singura. Trebuie sa stiti si ca puteti formula o cerere de ajutor judiciar sub forma asistentei printr un avocat desemnat din oficiu.