Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere disciplinara ilegala ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere disciplinara ilegala ?

salut cu respect toti utilizatorii acestui forum
Am muncit la o firma x pana pe data de 20.10.09 cand am primit o decizie de concediere disciplinara pe urmatoarele motive:
1. lipsa nemotivata de la locul de munca - am lipsit o singura zi in care avem niste probleme personale urgente , dupa ce vorbisem cu seful si nu a vrut sa ma invoiasca cu nici un chip

2.refuzul de a indeplini sarcinile de serviciu - a fost a doua zi dupa cea in care lipsisem nemotivat si am refuzat sa muncesc pentru ca nu aveam echipament de protectie

3. parasirea repetata a sediului firmei fara instiintare/aprobare - in fiecare zi la pranz eram cel care mergea si cumpara mancare inclusiv pentru director

Toate astea s-au intamplat dupa ce intr-o zi seful mi-a zis sa raman la ore suplimentare, bineinteles neplatite si eu am refuzat acest lucru
Azi am fost sa ma interesez de cartea de munca, pentru ca in cateva zile o sa fiu angajat la alta firma si mi s-a spus ca trebuie sa ma deplasez la sediul central firmei, care e in alt oras, la sute de kilometrii
Daca pana acum nu eram pornit impotriva lor , asta pentru ca am gasit oameni intelegatori care ma vor angaja pentru ce stiu si ce pot sa fac, chestia care mi-au zis-o astazi ma facut sa vreau sa ii dau in judecata
O persoana din departamentul resurse umane de la firma la la care urmeaza sa ma angajez mi-a zis ca decizia de concedire pe care am primit-o de la firma x este ilegala pentru ca nu s-a luat dupa intrunirea comisiei de cercetare si pentru ca nu s-a specificat exact tribunalul la care se poate contesta decizia (in decizie este specificat tribunalul sub influenta caruia isi are sediul firma, nu tribunalul sub a carui influenta domiciliez)
Ultimul aspect la care sunt nelamurit este urmatorul: din primavara acestui an angajatorul face propriri nejustificate din salariu motivand ca nu s-a atins target-ul, in contractul de munca nefiind specificat acest drept ,ca urmare doresc sa imi cer in tribunal si drepturile salariale
Ce sanse credeti ca am in tribunal ?
Va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi tot si va astept cu sfaturi,pareri

Aveti sanse mari sa castigati procesul impotriva angajatorului, daca veti formula contestatia in termen de 30 zile de la primire si o veti compune succint, la obiect si potrivit dispozitiilor codului muncii.
Pentru desfacere disciplinara a CIM e necesara cercetarea prealabila, cu ascultarea salariatului; daca nu s-a realizat acest lucru, decizia de concediere e lovita de nulitate absoluta.
~ Conținut șters la cerere ~
Consultati un avocat si actionati in instanta anularea deciziei de concediere ca sanctiune disciplinara.
Obligatoriu in cazul dvs. este cercetarea prealabila.
Daca este asa cum spuneti dvs.sansele pe care le aveti de castigare a procesului la tribunal sunt 100%,nici ca se putea o greseala mai mare din partea angajatorului

Succes!

am deschis actiune la tribunal si la prima infatisare au cerut amanare, de cate ori mai pot cere amanarea?
depinde, acum pentru ce au cerut termen ? aparare ?