avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Site-ul ANAF zice ca nu sunt înregistrat în scopuri ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Site-ul ANAF zice ca nu sunt înregistrat în scopuri de TVA. Ce să fac? Mai am doar câteva zile să depun D 390

Am primit un cod special de TVA pt a putea factura catre clienti UE.
Azi am incercat sa depun declaratia 390 pt prima data (am semnatura electronica, inregistrata si la anaf).

Am primit acest raspuns:

XXX PFA nu figurează la data de 19.07.2018, (data solicitării) nici în Registrul persoanelor impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal, nici în Registrul persoanelor impozabile a căror înregistrare în scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal a fost anulată. Această situatie poate apărea dacă persoana impozabilă nu a fost niciodată înregistrată în scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal.


Ce sa fac? Mai am doar cateva zile sa depune declaratia 390.
Ultima modificare: Luni, 23 Iulie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: neagota , utilizator 22:51, 23 Iulie 2018
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ati primit raspunsul pt ca nu sunteti inreg in scopuri de TVA conform art 316, ci 317. D-voastra ati primit acest mesaj cand ati incercat sa cautati codul in Registrul persoanelor impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal, in care nu aveti cum sa apareti.
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Iulie 2018
Ioan Petru Butariu, Contabil
Ați depus vreo declarație de înregistrare ca să deveniți plătitor de TVA? Decl.700 sau 010?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare factura reclama facebook georgiana.ion georgiana.ion Buna ziua! Am achizitionat servicii de promovare-facebook ads- de la Facebook.Plata accestor servicii se face direct din contul bancar de card al companiei si ... (vezi toată discuția)
Factura din polonia cu tva 19% MuscaAnca MuscaAnca Am primit o factura din Polonia, in lei, cu TVA romanesc 19%. Furnizorul nu are inscris pe factura cod de TVA romanesc. Codul de TVA polonez e valid in VIES. ... (vezi toată discuția)
Firma neplatitoare de tva cumpara servicii intracomunitare stela chelner stela chelner Buna ziua Ce declaratii trebuie sa depuna o firma neplatitoare de tva in Romania care achitioneaza servicii din UE. Va multumesc anticipat pentru raspuns. (vezi toată discuția)