Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contraventie sau nu
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contraventie sau nu

Neprezentarea permisului de conducere si/sau a certificatului de înmatriculare mai este considerată contravenție conform codului rutier 2018?
malcos, utilizator
Da.Este contraventie.
Se poate și un citat din lege? Am căutat și eu și nu am găsit.

Maria Petcu a scris:

Da.Este contraventie.

art. 35 alin. 2 si art. 101 alin.1 pct. 18 din OUG 195/2002