Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Legătura CAEN, sediu social, angajați și ...
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Legătura CAEN, sediu social, angajați și desfășurarea activității în cazul unei firme noi. Mă puteți lămuri, vă rog?

Buna seara,

Pentru a va introduce in dilema mea vreau sa va spun ca sunt in punctul de a deschide o firma care are ca scop creearea de siteuri web, promovare online, identitate de brand si grafica digitala.
Adresez comunitatii avocatnet.ro urmatoarele intrebari:
1. Exista o lege/hotarare/cod care sa indice daca in functie de codurile CAEN este nevoie de un spatiu destinat desfasurarii activitatii sau este suficient sediul social avand in vedere ca mare parte din activitate este pe calculator?
2.Exista o lege/hotarare/cod care sa indice ca in functie de codurile CAEN as avea nevoie de atestari,diplome etc.?
3.Exista o lege/hotarare/cod care sa indice ca in functie de codurile CAEN sa fiu nevoit sa am angajata minim o persoana sau pot desfasura activitate economica doar cu mine in functie de administrator?

Va multumesc!
Manuela Rășină, administrator
La SRL, nu iti trebuie nimic din ce ai mentionat, spatiu, diploma sau salariati.
La PF ai nevoie de diploma in functie de activitate.
La microintreprindere ai nevoie de un salariat.

Dar pentru activitatea ta, creatie/dezvoltare pagini web si publicitate online nu iti trebuie decat un PF simplu - incearca cu NORMA DE VENIT [ link extern ]
Din punct de vedere fiscal, legislatia actuala omoara persoanele fizice autorizate (din punct de vedere al taxarii activitatii). Daca infiintati un SRL, va fi din start microintreprindere, dar nu aveti nevoie de salariati, daca nu vreti sa angajati. Va fi diferenta doar la impozitul pe veniturile microintreprinderii: 1% din cifra de afaceri pentru cele care au salariati si 3% pentru cele care nu au.

In opinia mea, la ora actuala, microintreprinderea este cea mai buna solutie pentru un antreprenor care vrea sa desfasoare o activitate noua.

Cat priveste spatiul sau diploma, pentru activitatea dvs principala (creearea de siteuri web, promovare online, identitate de brand si grafica digitala), nu este nevoie sa autorizati un punct de lucru, altul decat sediul social, cat despre diplome/certificari nu sunt solicitate la infiintarea societatii.

Alberto Kurtyan a scris:

La SRL, nu iti trebuie nimic din ce ai mentionat, spatiu, diploma sau salariati.
La PF ai nevoie de diploma in functie de activitate.
La microintreprindere ai nevoie de un salariat.

Dar pentru activitatea ta, creatie/dezvoltare pagini web si publicitate online nu iti trebuie decat un PF simplu - incearca cu NORMA DE VENIT [ link extern ]

Ce parere aveti de activitatea de informatica PFA cu norma de venit?
La norma de venit nu se tine contabilitate si se plateste un impozit FIX.
6202: activitati de consultanta
in tehnologia informatiei
6203: activitati de management
(gestiune si exploatare ) a
mijloacelor de calcul

TOTAL FISCAL SOLUTIONS a scris:

Din punct de vedere fiscal, legislatia actuala omoara persoanele fizice autorizate (din punct de vedere al taxarii activitatii). Daca infiintati un SRL, va fi din start microintreprindere, dar nu aveti nevoie de salariati, daca nu vreti sa angajati. Va fi diferenta doar la impozitul pe veniturile microintreprinderii: 1% din cifra de afaceri pentru cele care au salariati si 3% pentru cele care nu au.

In opinia mea, la ora actuala, microintreprinderea este cea mai buna solutie pentru un antreprenor care vrea sa desfasoare o activitate noua.

Cat priveste spatiul sau diploma, pentru activitatea dvs principala (creearea de siteuri web, promovare online, identitate de brand si grafica digitala), nu este nevoie sa autorizati un punct de lucru, altul decat sediul social, cat despre diplome/certificari nu sunt solicitate la infiintarea societatii.

Alberto Kurtyan a scris:

La SRL, nu iti trebuie nimic din ce ai mentionat, spatiu, diploma sau salariati.
La PF ai nevoie de diploma in functie de activitate.
La microintreprindere ai nevoie de un salariat.

Dar pentru activitatea ta, creatie/dezvoltare pagini web si publicitate online nu iti trebuie decat un PF simplu - incearca cu NORMA DE VENIT [ link extern ]

Albert Kurtyan, Consilier juridic
Si la microintreprindere are impozit fix, respectiv 3% din cifra de afaceri, Mai mult decat atat, ca microintreprindere are acces la finantari nerambursabile (de ex. START UP NATION, Microindustrializare, etc), are acces la credite bancare daca se pune problema la un moment dat.
Buna seara,

Va mulțumesc amândurora pt răspunsuri.
Din păcate din norma de venit lipsesc 2 coduri CAEN de care as avea nevoie, iar după înțelegerea mea asta înseamnă că nu pot presta legal acele activități.

Ce doresc concret să știu este daca îmi fac SRL, pot sa am un sediu social declarat prin contract comodat in care sa declar că nu îmi desfășor activitatea și să îmi desfășor activitatea fara punct de lucru/sediu secundar și cu mine că administrator o perioada de timp? Știu că se poate pentru magazine online, am câțiva prieteni care fac asta de vreo 2 ani.

TOTAL FISCAL SOLUTIONS a scris:

Si la microintreprindere are impozit fix, respectiv 3% din cifra de afaceri, Mai mult decat atat, ca microintreprindere are acces la finantari nerambursabile (de ex. START UP NATION, Microindustrializare, etc), are acces la credite bancare daca se pune problema la un moment dat.