avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Pentru dividendele 2017 se platese CASS?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Pentru dividendele 2017 se platese CASS?

Trebuie sa platesc CASS la dividende incasate in 2017, ptr 2017,firma fiind apoi lichidata in Ian 2018? ( valoarea acestora fiind peste pragul de 22800 lei) mentionez ca nu am avut alte venituri; la interogarea SPV- nu am nimic de plata ptr 2017; nu am declarat aceste venituri la ANAF, in schimb ,firma de la care am incasat dividendele le-a declarat in decl.205;
multumesc!
Ultima modificare: Marți, 24 Iulie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 12:23, 24 Iulie 2018
sigur nu daca sunt obtinute din tranzactii client retail (trader)
am fost unul dintre cei doi actionari ai firmei
Daca va fi nevoie sa platiti cass (posibil da) o sa primiti decizie de impunere dar poate dura, spre toamna sau poate la inceptul anului viitor. Aceste venituri se incadreaza la veniturile din investitii in declaratia unica si e recomandat sa mergeti si la finante la ghiseu sa intrebati pentru a va lamuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cass aferent dividende mickyberes mickyberes Buna ziua, Am urmatoarea situatie: in 2016 am distribuit profitul in dividende, dar pana la final de an nu am platit intreaga suma cuvenita actionarilor, ... (vezi toată discuția)
Plata cass la dividende eda_68 eda_68 Buna ziua Am o situatie: doi asociati vor sa-si ridice dividende (sunt peste 22800 lei) Asociatul 1 are in 2017 declarate venituri din act. independente in ... (vezi toată discuția)
Cass pe venituri din mai multe surse respect_ respect_ Dupa cum am inteles acum se plateste CASS pe fiecare venit care depaseste plafonul de 22800 RON. Asta inseamna ca daca incasez 30.000 ron de doua ori, din ... (vezi toată discuția)