Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Pentru dividendele 2017 se platese CASS?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Pentru dividendele 2017 se platese CASS?

Trebuie sa platesc CASS la dividende incasate in 2017, ptr 2017,firma fiind apoi lichidata in Ian 2018? ( valoarea acestora fiind peste pragul de 22800 lei) mentionez ca nu am avut alte venituri; la interogarea SPV- nu am nimic de plata ptr 2017; nu am declarat aceste venituri la ANAF, in schimb ,firma de la care am incasat dividendele le-a declarat in decl.205;
multumesc!
george-neagu, moderator
sigur nu daca sunt obtinute din tranzactii client retail (trader)
am fost unul dintre cei doi actionari ai firmei
Daca va fi nevoie sa platiti cass (posibil da) o sa primiti decizie de impunere dar poate dura, spre toamna sau poate la inceptul anului viitor. Aceste venituri se incadreaza la veniturile din investitii in declaratia unica si e recomandat sa mergeti si la finante la ghiseu sa intrebati pentru a va lamuri.