Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune nerealizata ce impiedica actul vanzarii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune nerealizata ce impiedica actul vanzarii

Suntem 3 frati si am mostenit o garsoniera ( cu succesiune facuta deja.), ce tb vanduta si banii impartiti egal.Din pacate, un frate a decedat.Partea lui revine acum sotiei si celor 4 copii majori.Acestia nu vor sa realizeze succesiunea pt partea fratelui , pt ca au alte proprietati , dintre care pt una tb sa mai plateasca rate vreo 4 ani.Noi, cei 2, vrem sa vindem , pt ca nu putem plati catre stat inca 4 ani (intretinere, caldura, lumina, impozite aferente),nu ne permitem. Ce solutii legale avem prin notar sau prin instanta, in final, daca acestia au stagnat succesiunea lor?Oricum, am inteles, inca 1 an au timp sa realizeze succesiunea pt celelalte proprietati care nu ne privesc .Ce putem face noi dupa 1 an pt a vinde garsoniera?
Caraana, utilizator
Au tot timpul din lume să finalizeze procedura succesorala.
Moștenirea o pot dezbate și peste 30 de ani.
Doar ca, dacă nu trec mai mult de 2 ani de la deces, costa mai ieftin, în sensul că nu mai plătesc impozitul de 1% din valoarea masei succesorale.
Succesiunea se poate dezbate și parțial, numai pe cota fratelui dvs.
Pentru restul bunurilor (care nu au absolut nicio legatura cu aceasta cota), pot obține ulterior un supliment, cand se vor hotărî.
În caz va nu îi convingeti amiabil, nu va rămâne decât să vă adresați instanței.
Multumesc, voiam pe cale amiabila, dar se pare ca nu e posibil.
Mergeți la avocat și acesta va sesiza instanța în mod legal.
Asa veti finaliza succesiunea.