Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sanctiune
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sanctiune

Am fost 2 luni sancționată de pe un post cu studii superioare pe un post de muncitor necalificat. In urma acestei sancțiuni,am intrat în depresie ,fiind internată în spital. Acum,vreau sa revin la locul meu de munca. Mi se a.comunicat că trebuie să mi fac " pedeapsa" întrucât am fost in c medical. E corect,sau pt a mă determinansa.i dai demisia.
Potrivit art.49 alin.6 C.mun., in cazul suspendarii contractului individual de munca, se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept.

Prin urmare,termenul de 2 luni pentru care s-a aplicat sanctiunea a fost suspendat pe perioada concediului medical.