Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Neplata pensiei alimentare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Neplata pensiei alimentare

Buna ziua, fostul sot refuza sa plateasca pensie alimentara fiului sau aflat in grija mea pe motiv ca nu are venituri si nu are de unde sa plateasca si mai nou a venit cu propunerea de a renunta la copil ,precizez ca in urma unei hotarari judecatoresti in urma divortului i s-a stabilit acestuia si obligatia de a plati 150 de lei ca pensie minorului. Curand se fac 10 luni de cand nu a platit nimic, plus ca de la data divortului din martie 2013 a cumulat o restanta de aproximativ 5000 de lei.
Impotriva tatalui copilului puteti formula plangere penala pentru abandon de familie si nerespectarea hotararilor judecatoresti.
Puteti face plângere penală dar poate ar fi bine sa căutați alte rezolvări.
Dacă nu are loc de munca...

Vedeți că la 3 ani se va prescrie datoria pensiei...pe parte civilă...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Buna ziua, pe langa plangerea penala ce as mai putea face?
Si sa inteleg ca ii mai pot cere socoteala doar pe datoria din ultimii 2 ani, ma scuzati dar nu inteleg treaba cu prescrierea datoriei