Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Neplată pensie alimentară 3 luni consecutiv
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Neplată pensie alimentară 3 luni consecutiv

Bună ziua!

1. Aș dori să știu unde ar trebui să mă adresez, sau ce ar trebui să fac, dacă tatăl copilului meu nu a plătit pensia alimentară de 3 luni consecutiv și nici nu pare că ar avea vreo intenție.

2.Menționez că minorul e în vârstă de 4 ani, este recunoscut și am avut un proces pentru plata pensiei alimentare, pe care l-am câștigat. În urma acestuia am obținut o hotărâre judecătorească în care apare că tatăl are obligația să plătească 1/8 din salariul minim pe economie, nu mai puțin de atât, deoarece el mai are alți 3 copii dintr-o altă căsătorie anterioară

3. Cât înseamnă 1/8 din salariul minim pe economie? El a calcultat 150 lei lunar. Cine ar trebui să facă aceste calcule? Cui mă adresez?

4. Nu își declară locurile de muncă. Nu știu unde lucrează și nici salariul său. Din nou, cui mă adresez?
Buna ziua, aveti optiunea de a merge la executor pentru a pune in executare hotararea obtinuta insa in situatia in care nu munceste in mod legal si nici nu detine bunuri, va fi foarte greu de recuperat. Mai aveti varianta de a ii face o plangere penala pentru abandon de familie.
Salariul minim pe economie actualmente este de 2230 lei iar 1/8 ar insemna aprox.278 lei lunar.
Madalina Pascu, Avocat
Plângere penală pentru abandon de familie, nu pentru nerespectarea hotararilor judecatoresti!

Veniturile i le afla executorul.
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Daca munceste legal si veniturile reale sunt declarate la autoritatile competente, altfel executorul nu are ce sa faca, am crezut ca este clar raspunsul.
Ați scris "plângere penală pentru nerespectarea hotărârilor judecâtorești", iar după ce am învederat că ați greșit, ați modificat/corectat.
În fine, este omenește să greșim, doar că eu am ținut să ofer informația corectă justițiabilului, nu este cazul să vă ancorați într-un dialog redundant cu mine!
O seară feerică!
Cel mai bine este să-l executați silit. Cu plângerea penală pierdeți timpul dacă el face minime apărări.