Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Am divortat in anul 2008,in sentinta de divort se stipuleaza faptul ca sotul meu trebuie sa plateasca o pensie alimentara in valoare de 150 de lei pt copilul nostru.Niciodata nu am primit acei bani de la el,mereu spune ca nu munceste sau ca nu vrea.Pot face ceva sa obtin acei bani sau si datoria lui se prescrie dupa 3 ani?Va multumesc!!
Se prescrie dupa 3 ani.

Dar, pentru neplata pensiei de intretinere 2 luni consecutiv, puteti sa depuneti o plangere penala la parchet, pentru abandon de familie.

Abandonul de familie este o infractiune prevazuta de codul penal si se pedepseste cu inchisoarea.

Daca tot refuza in mod constant, cu o rea vointa evidenta, sa plateasca pensia de intretinere, macar sa faca inchisoare, nu?
Va multumesc mult!! Dar mai am o intrebare si v-as ruga mult daca puteti sa imi raspundeti.Dupa divort nu am facut partajul,sotul meu detime o treime din locuinta noastra locuinta luata inainte de casatorie,pot renunta la pensia de intretinere iar el sa cedeze acea parte din locuinta mie sau copilului nostru?
Pensia de intretinere este un drept al minorului si nu al dvs.

Partajul reprezinta un proces intre soti, minorul nu are nicio legatura cu acest proces.

Astfel de tranzactii sunt interzise prin lege.
Va multumesc mult!!