Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatie de propietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatie de propietari

La o scara cu 8 etaje care nu are lift, presedintele de asociatie spune ca nu este treaba lui sa se ocupe cu achizitionarea liftului chiar daca 65% din propietari sunt de acord cu montarea liftului acesta motiveaza ca nu poate sa-i oblige pe ceilalti 35% din propietari sa contribuie la realizarea acestei achizitii ?
Daca hotararea instalarii liftului apartine adunarii generale,atunci hotararea este obligatorie pentru toti proprietarii din imobilul de locuit in comun ,iar presedintelui de asociatie ii revine obligatia sa desfasoare demersurile pentru materializarea interesului majoritatii proprietarilor
Liftul fiind parte comuna,costurile aferente sunt repartizate tuturor proprietarilor din imobil
Prin exceptie-cu hotararea adunarii generale pot fi exceptati de la plata c/v energie electrica aferenta lift locatarii de la parter,mezanin,etaj 1