avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 290 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... solutii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

solutii

Buna ziua
Am mostenit un teren impreuna cu alti doi mostenitori. Am act notarial de acceptare a mostenirii in cotele prevazute de lege.Unul din coproprietari nu a platit impozitul aferent si nici NU vrea sa plateasca.In cosecinta nu se elibereaza certificatul fiscal necesar iesirii din indiviziune la notar.
Ce solutii ar fi pentru rezolvarea situatiei?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: mariana1950 , utilizator 13:39, 25 Iulie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Actiune in instanta sau platiti dvs impozitul daca credeti ca puteti rezolva la notar .
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Apelati la instanta pentru iesirea din indiviziune solicitand si cheltuieli de judecata.
Multumesc pentru raspunsuri.
Actiunea in instanta este ultima solutie.
In completare :
- Eu (cota 1/2 ) si celalalt mostenitor (cota 1/4) avem impozitul platit la zi,in aceste cote.

- Cel rau platnic nu a platit deloc (ani de zile)
Acesta fiind motivul cererii iesirii din indiviziune.
Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Apelati la instanta pentru iesirea din indiviziune solicitand si cheltuieli de judecata.

Ultima modificare: Miercuri, 25 Iulie 2018
mariana1950, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe teren dupa succesiune indignat indignat Daca in urma unei succesiuni se primeste o cota indiviza dintr-un teren, cum trebuie sa se declare la primarie pentru stabilirea impozitului datorat? Eu am ... (vezi toată discuția)
Certificat de moștenitor. cum se poate dobândi când nu se prezintă toți succesibilii la notar? dorel13 dorel13 Suntem 4 frati. Unul dintre frati a murit inaintea mamei noastre. fratele avea sotie si copii. Parintii nostrii sunt morti de peste 10 ani si nu am dezbatut ... (vezi toată discuția)
Mostenire in urma deces bunic eulalia eulalia Buna ziua, Fiica mea a mostenint 3/4 din cota indiviza de 1/2 dintr-un apartament in urma decesului bunicului de pe tata, soacrei mele revenindu-i restul de ... (vezi toată discuția)