Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... solutii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

solutii

Buna ziua
Am mostenit un teren impreuna cu alti doi mostenitori. Am act notarial de acceptare a mostenirii in cotele prevazute de lege.Unul din coproprietari nu a platit impozitul aferent si nici NU vrea sa plateasca.In cosecinta nu se elibereaza certificatul fiscal necesar iesirii din indiviziune la notar.
Ce solutii ar fi pentru rezolvarea situatiei?
Va multumesc.
Actiune in instanta sau platiti dvs impozitul daca credeti ca puteti rezolva la notar .
Buna ziua,
Apelati la instanta pentru iesirea din indiviziune solicitand si cheltuieli de judecata.
Multumesc pentru raspunsuri.
Actiunea in instanta este ultima solutie.
In completare :
- Eu (cota 1/2 ) si celalalt mostenitor (cota 1/4) avem impozitul platit la zi,in aceste cote.

- Cel rau platnic nu a platit deloc (ani de zile)
Acesta fiind motivul cererii iesirii din indiviziune.
Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Apelati la instanta pentru iesirea din indiviziune solicitand si cheltuieli de judecata.

mariana1950, utilizator