avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recuperare permis suspendat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Recuperare permis suspendat

Ma ajuta in instanta faptul ca nu am ridicat permisul de la Politie chiar daca am contestat p.v-ul?
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 17:33, 26 Iulie 2018
Nu va ajuta, trebuia sa obtineti un certificat de grefa si sa va recuperati permisul pana la o hotarare definitiva a instantei de judecata.
Un proces poate dura mai mult decat perioada maxima de 90 zile de suspendare a unui permis de conducere.
Nu ati facut nicio "afacere" contestand pv si lasand permisul in grija politiei.
Puteti depune si acum o cerere pentru obtinerea certificatului de grefa care sa confirme actiunea de contestare a pv, va recuperati permisul si apoi il predati daca veti pierde in termen de 15 zile de la pronuntarea hot judecatoresti.
Am obtinut certificatul de grefa...dar dupa expirarea perioadei de valabilitate a dovezii(15 zile), am asteptat sa treaca perioada de 30 zile de suspendare, dupa care m-am prezentat la Politie si am solicitat ridicarea permisului.
Am dovada de la Politie ca permisul a fost ridicat la 30 zile dupa expirarea dovezii.
Ati pus o intrebare...

Nu ati precizat ca ati executat perioada de suspendare si v-ati recuperat permisul!
In plangere ati contestat intregul proces verbal (adica amenda si suspendarea) sau numai amenda?

Permisul v-a fost restituit in baza certificatului de grefa sau a dovezii inlocuitoare?

Ati comunicat functionarului de la politie ca aveti un proces pe rolul instantei de judecata prin care ati contestat pv? Asta in cazul in care ati prezentat numai dovada inlocuitoare.

De regula, cei care contesta un pv cu suspendare se duc imediat si isi recupereaza permisul, nu asteapta sa treaca periaoda de suspendare.

Parerea mea este ca ati executat perioada de suspendare degeaba, politia va aplica prevederile
Art.118_oug195
(2) Plangerea suspenda executarea amenzilor si a sanctiunilor contraventionale complementare de la data inregistrarii acesteia pana la data pronuntarii hotararii judecatoresti.
iar in 15 zile de la pronuntarea hot jud va trebui sa predati permisul altfel veti mai obtine un bonus de 30 zile.

Banuiesc ca ati prezentat numai dovada inlocuitoare, fara certificatul de grefa.

Singura solutie pe care o vad este sa renuntati la proces si sa ramaneti cu amenda, permisl vi l-ati recuperat!
Am contestat intregul proces verbal...nu doresc acum decat sa mi se recunoasca faptul ca nu am beneficiat de permis pe o perioada de 30 de zile...eu as considera ca am"executat" perioada de suspendare, partea proasta este ca nu stiu daca legal poate fi considerat ca si cum am respectat aceasta perioada de suspendare...as renunta cu mare drag la proces daca as putea ramane cu permisul.
Parerea mea este ca politia nu v-a considera ca ati executat suspendarea intrucat ati contestata pv.
Acum, chiar daca renuntati la proces, politia poate considera acelasi lucru.
Mergeti la politie si intrebati "cum considera" ei executarea suspendarii si renuntarea la proces.

Alte discuții în legătură

Permis suspendat-renuntare plingere sau nu? Alexsis Alexsis Buna ziua.Solicit ajutor in urmatoarea problema pe data de 03.07.2015 am fost oprit de un echipaj radar care mi-a intocmit PV pentru viteza in localitate ... (vezi toată discuția)
Suspendare permis 30 de zile AndreiRadu197 AndreiRadu197 Salutare! Astăzi, 25.11.2017, am depășit pe trecerea de pietoni și imediat am fost oprit de poliție și mi s-a suspendat permisul pentru 30 de zile. ... (vezi toată discuția)
Se poate circula cu certificatul de grefa ? pinnutz_789 pinnutz_789 Buna ziua ! Mi-a fost suspendat permisul de conducere pentru 90 de zile pentru viteza. Am avut dovada de circulatie 15 zile, iar in timpul acesteia am facut ... (vezi toată discuția)