Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Mod de colaborare
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Mod de colaborare

Buna ziua!
Speta in care va rog sa ma ajutati este urmatoare:
-SRL-ul meu desfasoara o activitate de prestare servicii si vanzari pentru un operator de telefonie mobila. In acest moment, colaborarea se desfasoara prin intermediul unei alte societati(facturarea marfurilor si serviciilor se face de catre acestia), dar in viitor se pune problema ca toata activitatea sa se desfasoare de catre societatea cu care eu colaborez(pct. de lucru, case de marcat, contabilitate, etc). Toate serviciile o sa le faca, in continuare societatea mea, si pt acest fapt cealalta societate este dispusa sa-mi ofere profitul rezultat din activitate. Cum se poate face aceasta situatie? Se poate face o evidenta contabila separata(venituri, cheltuieli, impozite) pt aceasta activitate, in cadrul evidentei contabile a societatii cu care eu colaborez?
Multumesc!
Buna ziua. Conditiile colaborarii intre firme se stabilesc prin contract foarte clar, inclusiv " profitul" care ar reveni firmei dvs. Evidenta contabila pentru acest proiect se poate tine prin utilizarea conturilor analitice fara problema, pe centre de cost. Programul de contabilitate permite acest lucru.
Constantin Vera, Contabil