avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum AvocatNet Italia Carti de identitate, acte de stare ... Pasaport expirat
Discuție deschisă în Carti de identitate, acte de stare civila, pasapoarte, vize

Pasaport expirat

Buna ziua.Sunt in Italia si in august trebuie sa merg in Romania sa fac buletinul fetei mele ca a implinit 14ani dar problema e ca pasaportul a expirat in 2016.Din anumite motive nu am putut merge am sunat la consulat si m_au programat in octombrie dar e imposibil sa merg ca fata merge la scoala.Intrebarea mea este pot trece la granita daca pasaportul este expirat?
Cel mai recent răspuns: ContSters489350 , utilizator 22:27, 26 Iulie 2018
Puteti trece granita cu ajutorul titlului de călătorie care se face tot la consulat sau la ambasada Romaniei. Titlul de calatorie este valabil doar pentru intoarcerea in Romania. Conditia este ca in Romania sa va prezentati pentru emiterea unei noi carti de identitate.

Gabriela Monica Ionescu a scris:

Puteti trece granita cu ajutorul titlului de călătorie care se face tot la consulat sau la ambasada Romaniei. Titlul de calatorie este valabil doar pentru intoarcerea in Romania. Conditia este ca in Romania sa va prezentati pentru emiterea unei noi carti de identitate.
[/quot
Ultima modificare: Joi, 26 Iulie 2018
ContSters489350, utilizator
M_au programat in octombrie si in acea perioada nu pot merge

RENATO 48 a scris:


Gabriela Monica Ionescu a scris:

Puteti trece granita cu ajutorul titlului de călătorie care se face tot la consulat sau la ambasada Romaniei. Titlul de calatorie este valabil doar pentru intoarcerea in Romania. Conditia este ca in Romania sa va prezentati pentru emiterea unei noi carti de identitate.
[/quot

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Urgență Iulia Ava Iulia Ava Bună ziua! Sunt în Italia și cartea de identitate românească a expirat.. Pentru a ma întoarce în România am făcut programare pentru eliberarea ... (vezi toată discuția)
Pasaport expirat - intrarea in tara ema222 ema222 buna ziua in luna august am venit in romania sa schimbam pasaportul fetitei mele care expira la sfarsitul lui septembrie aveam la dispozitie o saptamana findca ... (vezi toată discuția)
Buletin pierdut si pasaport expirat Stella.T Stella.T Baiatul meu in varsta de 17 ani si-a pierdut buletinul iar pasaportul este expirat din martie anul acesta.Vrem sa mergem in Romania din Anglia.Este posibil cu ... (vezi toată discuția)