Forum AvocatNet Italia Carti de identitate, acte de stare ... Pasaport expirat
Discuție deschisă în Carti de identitate, acte de stare civila, pasapoarte, vize

Pasaport expirat

Buna ziua.Sunt in Italia si in august trebuie sa merg in Romania sa fac buletinul fetei mele ca a implinit 14ani dar problema e ca pasaportul a expirat in 2016.Din anumite motive nu am putut merge am sunat la consulat si m_au programat in octombrie dar e imposibil sa merg ca fata merge la scoala.Intrebarea mea este pot trece la granita daca pasaportul este expirat?
Puteti trece granita cu ajutorul titlului de călătorie care se face tot la consulat sau la ambasada Romaniei. Titlul de calatorie este valabil doar pentru intoarcerea in Romania. Conditia este ca in Romania sa va prezentati pentru emiterea unei noi carti de identitate.

Gabriela Monica Ionescu a scris:

Puteti trece granita cu ajutorul titlului de călătorie care se face tot la consulat sau la ambasada Romaniei. Titlul de calatorie este valabil doar pentru intoarcerea in Romania. Conditia este ca in Romania sa va prezentati pentru emiterea unei noi carti de identitate.
[/quot
ContSters489350, utilizator
M_au programat in octombrie si in acea perioada nu pot merge

RENATO 48 a scris:

Gabriela Monica Ionescu a scris:

Puteti trece granita cu ajutorul titlului de călătorie care se face tot la consulat sau la ambasada Romaniei. Titlul de calatorie este valabil doar pentru intoarcerea in Romania. Conditia este ca in Romania sa va prezentati pentru emiterea unei noi carti de identitate.
[/quot