Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... adeverinta somaj
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

adeverinta somaj

Buna ziua, cineva detine o adeverinta de somaj, din perioada 2009-2010,in baza Legii 76-2002,intrebarea mea pentru dumneavoastra este daca aceasta adeverinta, se i-a in calcul la pensie. Multumesc.
gned, utilizator
Da, se va lua in considerare la stabilirea stagiului de cotizare pentru pensie.
V-a multumesc pentru raspuns,intrebarea mea este daca se considera vechime in munca adica se adauga la vechimea efectiva sau doar stagiu de cotizare ,ca nu ma pricep.Multumesc.
Buna seara, stagiul de cotizare face parte din vechime cumulata ? deci intr-un cuvant , somajul intra in calculul vechimii cumulate, nu a vechimii efective ? Multumesc, astept un raspuns.

Vechimea in munca constituie activitatea prestata in baza unui raport de munca sau raport de serviciu, inclusiv perioadele mentionate in legi speciale.

Stagiu de cotizare constituie perioada de timp pentru care s-au datorat contribuții de asigurări sociale la sistemul public de pensii, precum și cea pentru care asigurații cu contract de asigurare socială au datorat și plătit contribuții de asigurări sociale la sistemul public de pensii.

Perioade asimilate sunt perioadele pentru care nu s-au datorat sau plătit contribuții de asigurări sociale și care sunt asimilate stagiului de cotizare în sistemul public de pensii.

In speta, perioada in care ati beneficiati de indemnizatia de somaj se va lua in calcul la stabilirea stagiului de cotizare realizat pentru pensie .... altfel spus, se adauga la stagiul de cotizare.
Multumesc mult pentru informatie si promptitudine.

Cornel Vasile a scris:

Vechimea in munca constituie activitatea prestata in baza unui raport de munca sau raport de serviciu, inclusiv perioadele mentionate in legi speciale.

Stagiu de cotizare constituie perioada de timp pentru care s-au datorat contribuții de asigurări sociale la sistemul public de pensii, precum și cea pentru care asigurații cu contract de asigurare socială au datorat și plătit contribuții de asigurări sociale la sistemul public de pensii.

Perioade asimilate sunt perioadele pentru care nu s-au datorat sau plătit contribuții de asigurări sociale și care sunt asimilate stagiului de cotizare în sistemul public de pensii.

In speta, perioada in care ati beneficiati de indemnizatia de somaj se va lua in calcul la stabilirea stagiului de cotizare realizat pentru pensie .... altfel spus, se adauga la stagiul de cotizare.