Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Expertiza juridică cadastrala
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Expertiza juridică cadastrala

Salut
Am câștigat un proces ,(actiune in constatare) pe un imobil , in care judecătoria a trimis un expert cadastru.Expertiza a fost luată în considerare (cu măsurătorile și localizarea terenului +expertiza pe construcție ) .
Întrebarea mea este : pot cere autentificarea expertizei fără să mai apelez la Oficiul pentru Cadastru (OCPI deja a avizat.o pentru instanta)
Puteti cere intabularea terenului in baza sentinței si a expertizei din dosar pe care trebuie sa le depuneti la OCPI in copie legalizată cu mentiunea definitiva, respectiv in copie conforma.
Ionita Cristina Avocat, Avocat
Vă mulțumesc ,pentru răspuns ,doamna avocat
Se pare că cei de la OCPI ,nu acceptă expertiza cadastrala din instanta ,trebuie făcut un alt ,,cadastru " !!!