Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua!Daca am obtinut o hotarare judecatoreasca ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua!Daca am obtinut o hotarare judecatoreasca definitiva ...

Buna ziua!Daca am obtinut o hotarare judecatoreacs definitiva de partaj in care s-a numit un expert cadastral pentru a imparti terenul extravilan intre mostenitori pe loturi,ce fac in continuare?Intabularea s-au trebuie expertul sa inscrie expertiza la cadastru?
Puteti cere instantei ca expertiza tehnica judiciara sa fie avizata de catre OCPI.
In baza hotararii definitive a instantei care stabileste impartirea terenului, se face de catre fiecare mostenitor inscrierea in cartea funciara.
Bună seara!
După ce ați obținut hotărârea judecătorească definitivă și irevocabilă, trebuie legalizata aceasta împreună cu raportul de expertiza topo și schiță aferentă și, cu acestea, și alte acte trebuie dvs.sa mergeți la un cadastrist, să plătiți onorariul cerut pentru că acesta sa vă facă cadastru la terenul respectiv și să vă intabuleze dreptul de proprietate pe terenul obținut prin hotărâre judecătorească.
Expertiza tehnica judiciara se efectueaza de catre un expert topo. Daca expertiza este avizata de OCPI si insusita de instanta de judecata, nu mai este nevoie de o alta impartire cadastrala.
Bună seara!

Chiar daca o expertiza topo judiciară este avizată de OCPI, asta nu înseamnă că, după ce rămâne definitivă hotărârea judecătorească, nu trebuie făcut cadastru. Este evident că, in această situație, cadastru va respecta întocmai expertiza topo din dosar, dar trebuie întocmită și avizată de un expert cadastrist și depusă astfel la OCPI pentru intabulare.

POPA GHEORGHE a scris:

Expertiza tehnica judiciara se efectueaza de catre un expert topo. Daca expertiza este avizata de OCPI si insusita de instanta de judecata, nu mai este nevoie de o alta impartire cadastrala.

In mesajul initial, utilizatorul a precizat ca expertiza s-a efectuat de catre un expert cadastral.