avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț

Vreau sa divorțez și soțul este plecat și nu vrea sa semneze am doi copii minori de 2 și 5 ani
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 07:36, 28 Iulie 2018
Buna ziua,
Va trebui sa va adresati instantei si atunci nu mai conteaza ca este sau nu deacord.
Solicitati divortul, exercitarea autoritatii parintesti de ambii parinti si stabilirea domiciliului minorilor la dumneavoastra.
Daca nu va pricepeti va trebui sa va adresati unui avocat.
Ultima modificare: Vineri, 27 Iulie 2018
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Este plecat și a zis că dacă eu lucrez nu mai trimite nici alocația la copii acasă să mă descurc cu salariul meu
Minim pe economie
Pamela Flavia a scris:

Vreau sa divorțez și soțul este plecat și nu vrea sa semneze am doi copii minori de 2 și 5 ani

In fapt suntem doar de 2 luni și a zis că dacă lucrez nu mai trimite nici alocația acasă copii având alocația dincolo

Adrian Balanuta a scris:

Buna ziua,
Daca sotul nu doreste divortul prin acord, va trebui sa identificati motivele dumneavoastra de divort cu care sa sesizati instanta de judecata. Daca sunteti despartiti in fapt, de mai bine de 2 ani, acest lucru constituie deja un motiv. Fireste ca detaliile sunt esentiale pentru stabilirea unui punct de plecare.

Ca sa divortati va trebuie motive temeinice.
Simplul fapt ca vreti sa divortati asa pur si simplu nu este suficient.

Alte discuții în legătură

Soțul care este violent verbal și fizic cu minorii ii poate câștiga la divorț? ElenaTC ElenaTC Soțul este consumator de alcool, devine foarte agresiv cu mine și cu minorii, eu nu am un loc de munca momentan și locuim în casa părinților sai, de doua ... (vezi toată discuția)
Evacuare sot infidel Poate ca titlul o sa va amuze dar e o problema foarte serioasa. Am fost plecata la munca in strainatate. La intoarcere am aflat ca sotul meu, ramas acasa cu ... (vezi toată discuția)
Bună seara sunt despărțit de fosta soție de 5 luni când ... Silviusilviu91 Silviusilviu91 Bună seara sunt despărțit de fosta soție dede 5 luni când a plecat de la mine luase cardul de alocații la copii . Copii sunt cu mine în Germania cum ... (vezi toată discuția)