Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Solutii contestare PV
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Solutii contestare PV

In urma cu cateva zile am fost supus unui abuz din partea Politiei.
Am fost oprit de o masina nemarcata de politie dar dotat cu semnale luminoase in bara, pentru depasirea vitezei de deplasare.
Discutia s-a purtat normal pana la punctul in care mi-a fost refuzat completarea (de catre agent ) a rubricii alte mentiuni.
De asemenea mi-a fost refuzata dreptul la semnatura a pv.

Cum pot cere si ce sanse am de a anula acest pv?
Din orice punct de vedere este o incalcare grava a "dreptului la aparare "prin rubrica alte mentiuni.

De asemenea exista solutii pt a face o plangere agentului pt comportament abuziv si discrimanator si care sunt acestea?

In acest moment legea privind masinile neinscriptionate nu a fost promulgata ,deci teoretic si practic sunt legali.
De asemenea mentionez ca am martori pt a sprijini cele aratate mai sus privind abuzul agentului si refuzul +/apelul la 112.

Vreau sa specific ca nu vreau sa ma sustrag de la raspunderea contraventionala ,respect legea si platesc pt ceea ce comit.
Dar nu suport abuzurile de acest gen si consider ca aceasta vanatoare trebuie stopata.
Predator87, utilizator
Puteti face contestație la judecătoria,trebuie sa fie specificat in Procesul verbal.
Motivele sunt cele indicate de dv.respectiv ca nu ati putut face observatii pe marginea Procesului verbal la rubrica Alte mențiuni,agentul constatat or încălcând prev.art.16 alin.7 din O.u.g.2/2001.
De asemenea,s-au încălcat prev.
De asemenea s au incalcat prev.arg.19 din aceeasi Ordonanta privind semnarea Procesului vefbal de catfe contravenient,iar in caz de refuz sau când nu vrea sa semneze,se va apela la un martor
Nu ati specificat care e situatia PV de contraventie. Din ce ati spus dvs., acesta este in momentul de fata la agentul constatator si urmeaza sa va fie comunicat (cel mai probabil prin posta). Daca aveti martori e OK, totusi, ar trebui sa nu va fie rude, daca veti ajunge in instanta. Daca veti dori sa contestati PV de contraventie, este bine sa stiti decizia ICCJ din 2007, privind nulitatile relative (cu exemplificari tocmai pe art. 16 din OG 2/2001):
[ link extern ]
Va multumesc pentru raspunsuri,in momentul de fata da pv este la agent si urmeaza sa vina prin posta ,recomandata.
Vreau sa ajung la esenta acestei probleme adica comportamentul abuziv al agentilor de politie.

Nu se poate face nimic in acest sens?
O petitie la ipj presupun ca e frectie la un picior de lemn.