avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Majorarea pensiilor 2021
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Majorarea pensiilor 2021

După Cum am înțeles noua lege a pensiilor va intra în vigoare în 2021 ptr stabilirea punctajului se ca aplica o noua formula de calcul care va avea o valoare de referință sectoriala ex 1785 /25 în acest caz dacă acum ptr cei cu grupa 2 de munca se împarte nr de puncte la 25 ce diferența mai este atunci în 2021 intre o pers care a lucrat în condiții deosebite și una în condiții normale dacă numărătorii este tot 25 ?
Doar faptul ca cei cu condiții deosebite primesc o mărire de la 1.10.2018 și ceilalți din 2021 este corect ?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:22, 29 Iulie 2018
Sa apara legea.
Majoritatea celor care au lucrat in conditii deosebite nu intra in recalcularea de la 01/10/2018.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupe de munca inaudroiu inaudroiu Sunt pensionata din februarie 2001. Am lucrat in conditii de munca conform Gr. I un timp de 4 ani si 3 luni si conform Gr.II, tot 4 ani si 3 luni. Am primit ... (vezi toată discuția)
Noua lege privind recalcularea pensiilor de grupa de la 01.10.2018 Viorel_Lucaciu Viorel_Lucaciu In aceasta lege, privind recalcularea pensiilor de la 01.0ct.2018, a celor care au lucrat în grupa I-a și a II-a, cum este prevazuta recalcularea pentru cei ... (vezi toată discuția)
Buna ziua .am lucrat 28 de ani in grupa a ll de munca. am ieșit ... mcraciun mcraciun Buna ziua .Am lucrat 28 de ani in grupa a ll de munca. Am ieșit la pensie la limita de vârsta.Vă rog sa -mi spuneți cum s-a calculat creșterea pensiei ... (vezi toată discuția)