Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Nerespectarea custodiei comune
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Nerespectarea custodiei comune

Buna ziua! Situatia mea sta in felul urmator, sunt divortata de tatal copilului din luna Aprilie a acestui an, instanta de judecata ne-a dat custodie comuna(asta in cazul in care avem un baietel de 5 ani cu handicap grav de care de-a lungul timpului doar eu m-am ocupat de recuperarea lui).Minorul este in grija mea iar tatalui i s-a dat program de vizita la domiciliul lui.Problema este ca el nu il cauta deloc pe minor,asadar nu respecta programul de vizita stabilit de instanta si pensia de intretinere o trimite la aproape 3 luni( asta de frica ca o sa-l dau in judecata pt neplata pensiei).Intrebarea mea este urmatoarea: As putea sa-l dau in judecata pt nerespectarea programului de vizita? Pt ca as vrea sa castig autoritate exclusiva sau macar sa i se micsoreze programul de vizita. As mai avea si alte motive impotriva tatalui ca de exemplu consumul de alcool si mesaje in care imi adreseaza jigniri si injurii.
Practica instanțelor nu este în sensul dorit de dvs. Cu reducerea programului desi 8n mod normal ar trebui redus.
Este un proces extrem de greu de castigat.Dupa parerea mea, fără să aveți avocat care sa motiveze extraordinar de bine acțiunea veti pierde procesul.
Depinde foarte mult si ce instanța veti nimeri cu o acțiune extraordinară deoarece nu prea se judecă pe drept aceste procese...

Restul aspectelor le.va analiza instanța daca le probati.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Buna ziua,
Programul de vizitare ESTE UN DREPT NU O OBLIGATIE. Nu poate tatal fi obligat sa-si vada minorul.
Puteti incerca sa obtineti exercitarea exclusiva a autoritatii parintesti.