Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenzi abuzive
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenzi abuzive

Aseara mergeam cu o prietena pe strada ,cand eram pe la jumătatea trecerii de pietoni apare o masina de politie cu luminile aprinse,semnalele acustice nu erau puse în funcțiune! Masina de politie mai avea foarte putin si era sa ma lovească pentru ca avea o viteză foarte mare ,In momentul acela masina a oprit iar agentul care era la volan s a dat jos fin masina foarte nervos ,nu s a prezentat ,nu stiu cine este stiu doar ca cel din masina care era cu dansul râdea la mine ,.Mi a zis doar ca sa ii dau documentele ,si ca nu am vazut masina care se deplasa in misiune .Colegul său a scris ceva in masina nu stiu ce pentru ca eu nu am primit nimic aseară doar polițistul mi a spus pe un ton foarte deranjant pentru mine "o sa va treziți cu ea maine".După a plecat foarte nervos tratînd usa mașinii si cu aceeași viteză. Ce pot face eu in acest caz ?Nu mi se pare absolut deloc normal cum a procedat
Dupa ce primiti PV contraventie,aveti dreptul sa analizati continutul acestuia si daca apreciati ca cele constatate si consemnate nu releva realitatea,aveti dreptul prevazut si garantat de Legea Fundamentala de acces neingradit la justitie,unde puteti formula plangere contraventionala ,in termen de 15 zile de la comunicarea PV,la judecatoria responsabila
Nu stiu daca a scris un PV,nu stiu daca am primit amenda sau dacă există vreo amenda pentru ca nu am vazut semnalele luminoase deși eram pieton si masina de politie mai avea putin si dădea peste mine
De vreme ce a solicitata documentele de identitate si ulterior a afirmat "o sa va treziți cu ea maine".,sa fiti convins ca veti primi la domiciliu PV contraventie