avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amenda Rovinieta la auto luat inapoi de firma de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Amenda Rovinieta la auto luat inapoi de firma de leasing !

Buna ziua,
O societate (SRL) a avut o masina in leasing.
Intre timp,a intrat in procedura de insolventa,nu a mai putut plati ratele la leasing si masina a fost luata inapoi de firma de leasing in martie 2017.
In ianuarie 2018,SRL-ul primeste prin posta un PV incheiat la 09.01.2018 de constatare prin care era amendata pentru lipsa rovinieta,la masina ce deja era luata de firma de leasing. Cica ar fi circulat fara rovinieta la data de 21.10.2017. La acea data masina era deja la firma de leasing.
SRL-ul a contestat PV,a depus si PV de predare-primire a masinii (de la SRL - la Firma de leasing).
Cu toate acestea,instanta a respins contestatia pe motiv ca:
1-Procesul Verbal de predare-primire nu a primit data certa cf.art.278 CPC;
2-Din cuprinsul PV intocmit de grefierul-sef sectie civila in data de .....rezulta ca in baza de date a Directiei pt.Evidenta Informatizata a Persoanelor, nu a fost identificat niciun autoturism cu nr.de inmatriculare din speta.
Totodata a respins si cererea de chemare in garantie a firmei de leasing !
Cu drept de apel in 30 zile.

Mi se pare ilogic ! Practic,instanta lasa sa plateasca o amenda,pe cineva ce nu are nicio legatura cu fapta.

Cum ar trebui abordata situatia,in apel ?
Ce motive se pot invoca ?
Pentru ca situatia,chiar este penibila !

Va multumesc !

Alte discuții în legătură

Întâmpinare apel liviastefan liviastefan Buna ziua, Am o hotărâre judecătorească favorabilă ( am contestat in Pv pt amenda rovinieta, deoarece mașina a fost vândută in 2014 și am primit o ... (vezi toată discuția)
Talon suspendat [fara numar pe fata (pierdut)] mozavictor mozavictor Am fost oprit de un echipaj de politie la intersectia Simeria-Hateg . Dupa ce agentul s-a prezentat am intrebat \"Motivul Opririi ?\" raspunsul a fost \"nici ... (vezi toată discuția)
Amenda rovinieta: e corect sa platesc doua amenzi? pot contesta procesul verbal? alexxx_862006 alexxx_862006 Buna ziua, Am circulat o perioada de timp fara rovinieta (credeam ca trebuie sa se ocupe firma de leasing pentru aceasta dar am inteles eu gresit), iar acum ... (vezi toată discuția)