Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Certificat de nastere si pasaport ptr un infant.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Certificat de nastere si pasaport ptr un infant.

Daca copilul este pe numele tatalui si calatoreste in Romania cu mama doar cu titlu de calatorie,ce acte sunt necesare ptr intoarcerea in strainatate in lipsa tatalui?( acesta aflandu se in strainatate,de unde pleaca copilul) Multumesc.
Tatal trebuie sa faca (preferabil la consulat) o declaratie prin care isi exprima acordul cu privire la efectuarea calatoriei de intoarcere din Romania in tara de destinatia.
Pentru a obtine un pasaport pe numele minorului aveti nevoie de o procura prin care tatal va imputerniceste in acest scop sau de o declaratie prin care tatal isi exprima acordul cu privire la obtinerea acestuia (acte incheiate tot la consulat).
Daca minorul nu este nascut in Romania, trebuie sa ii transcrieti certificatul de nastere pentru a putea obtine pasaportul.
Multumesc.