Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Organul de urmărire penală are dreptul să atingă ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Organul de urmărire penală are dreptul să atingă gâtul și ceafa suspectului în timp ce îl conduce spre mașina poliției, dacă suspectul nu se împotrivește?

Dacă suspectul face același gest, atingând gâtul și ceafa anchetatorului, fără să recurgă la violență, ce repercursiuni poate avea acest fapt asupra sa? Poate fi internat la psihiatrie din cauza faptului că are un ”comportament bizar”?
Zebedeu, utilizator
n-ar fi mai simplu sa descrieti toata problema intr-un loc?
Depinde foarte mult de infractiunea care este banuit ca a comis-o.
Il poate tine cumva dar nu neaparat de ceafa...daca nu este o infractiune care sa genereze temere organelor...

Ideea este ca trebuie procedat cumva ca sa nu existe riscul sa fuga...dar restul sunt detalii foarte delicate...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
intrebarile de mai jos par a fi despre acelasi subiect. daca e asa, nu e mai corect sa le conexati?
www.avocatnet.ro/forum/discu...

Al treilea subiect nu are legătură directă cu celelalte două, acela este de fapt motivul reținerii persoanei în cauză.
Situația este în felul următor:
Persoana în cauză este bănuită de săvârșirea unei fapte prevăzute de legea penală, astfel dobândind calitatea de suspect. Se presupune că fapta a fost comisă dintr-un exces neimputabil, întrucât victima este și agresor. Persoana suspectată prezintă semne vizibile ale unei agresiuni, acesta constituind unul dintre indiciile pe care se bazează anchetatorii.
Chiar dacă persoana suspectată nu este acuzată de comiterea unei infracțiuni, este totuși bănuită de săvârșirea unei fapte prevăzute de legea penală.
Adrian Dimitriu a scris:
intrebarile de mai jos par a fi despre acelasi subiect. daca e asa, nu e mai corect sa le conexati?
www.avocatnet.ro/forum/discu...

Al treilea subiect nu are legătură directă cu celelalte două, acela este de fapt motivul reținerii persoanei în cauză.
Situația este în felul următor:
Persoana în cauză este bănuită de săvârșirea unei fapte prevăzute de legea penală, astfel dobândind calitatea de suspect. Se presupune că fapta a fost comisă dintr-un exces neimputabil, întrucât victima este și agresor. Persoana suspectată prezintă semne vizibile ale unei agresiuni, acesta constituind unul dintre indiciile pe care se bazează anchetatorii.
Chiar dacă persoana suspectată nu este acuzată de comiterea unei infracțiuni, este totuși bănuită de săvârșirea unei fapte prevăzute de legea penală.