avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Inchidere pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Inchidere pfa

Buna ziua. Am un pfa, activitate comertul cu amanuntul. Din aprilie 2018 am inceput activitatea, dar magazinul nu merge sub nici o forma si vreau sa il inchid. Care este procedura? Mentionez ca mai am stoc de marfa de aproximativ 10000 lei? As vrea sa bag reduceri. Va rog sa imi spuneti cum se procedeaza! Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 00:21, 31 Iulie 2018
Reducerile se pot face usor, afisand noul pret.

Lichidarea de stoc se anunta la primarie.

Aveti grija cu actele contabile necesare. Despre asta, e o intreaga poveste, pe care nu o s-o fac acum.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stoc de marfa la pfa radiat din oficiu de onrc ROMANLOREDAN ROMANLOREDAN Un PFA radiat din oficiu de catre ONRC la data de 18.03.2019 are stoc de marfa, ba mai mult a mai si vandut din stoc cateva zile pana a aflat de radiere. ... (vezi toată discuția)
Cum inchid un pfa popadaniel popadaniel Cum se poate inchide activitatea unui PFA, comert cu amanuntul in magazin nespecializat de produse nealimentare, care detine marfa in stoc dar este achitata ... (vezi toată discuția)
Casa de marcat trebuie conectata obligatoriu la un pc? carmenbn carmenbn 1.Am achizitionat o casa de marcat si nu stiu exact ce trebuie sa facem mai departe.La magazin nu exista un PC care sa tina evidenta stocului de marfa.Intrarea ... (vezi toată discuția)