avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cass 2018 persoana fara venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cass 2018 persoana fara venit

Buna ziua. Fiul meu are 30 de ani si nu lucreaza (este bolnav). Pentru a beneficiar de CASS am platit lunar de cativa ani contributia aferenta. Pentru anul 2018 am platit din ianuarie si pana in luna mai-lunar 190 de lei . Azi 31.07.2018 am dorit sa mai platesc contributia pentru 3 luni-iunie,iulie si august. Doamna de la ghiseu mi-a intocmit foaie de varsamant pe 2 luni si m-a trimis sa completez DECLARATIA UNICA. Deci, pana in momentul de fata pt. anul 2018 am platit pt. o persoana fara venit 1330 lei. iar declaratia unica a fost inregistrare cu data de azi, 31.07.2018. La data de 6 august fiul meu trebuie sa se prezinte la medic pt. reteta si consultatie.Este asigurat sau nu pt. perioada aug-dec .2018C
Ultima modificare: Marți, 31 Iulie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Ionita Cristina Avocat , Avocat 14:31, 31 Iulie 2018
In mod normal, ar trebui sa apara ca fiind asigurat pentru ca nu a expirat termenul de plata a CASS pentru sumele datorate in baza declaratiei unice(15.12.2018). O zi buna!
pentru perioada aug-dec.mai trebuie sa achit lunar suma de 190 lei?
Veti plati conform celor mentionate in Declaratia unica.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Durata contribuției de sănătate cass anaavoncosmetics anaavoncosmetics Buna ziua tuturor! Dacă am depus declarația unica privind impozitul pe venit si contributiile sociale datorate de persoanele fizice si am platit 95 de lei( ... (vezi toată discuția)
Ce documente trebuie sa duc la medic pt. a demonstra calitatea de asigurat micmaria micmaria Buna ziua. Am card de sanatate valid. Am completat si depus in termen declaratia unica _form.604. Am achitat la finante 7X190=1330 lei deoarece sunt persoana ... (vezi toată discuția)
Plata cass persoane fara venituri catalinapredescu catalinapredescu Am completat în februarie 2018 declaratia 604 pe o perioada de 12 luni. De atunci plătesc lunar cass de 190 ron. Odată cu apariția noii declarații unice ... (vezi toată discuția)