Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cass 2018 persoana fara venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cass 2018 persoana fara venit

Buna ziua. Fiul meu are 30 de ani si nu lucreaza (este bolnav). Pentru a beneficiar de CASS am platit lunar de cativa ani contributia aferenta. Pentru anul 2018 am platit din ianuarie si pana in luna mai-lunar 190 de lei . Azi 31.07.2018 am dorit sa mai platesc contributia pentru 3 luni-iunie,iulie si august. Doamna de la ghiseu mi-a intocmit foaie de varsamant pe 2 luni si m-a trimis sa completez DECLARATIA UNICA. Deci, pana in momentul de fata pt. anul 2018 am platit pt. o persoana fara venit 1330 lei. iar declaratia unica a fost inregistrare cu data de azi, 31.07.2018. La data de 6 august fiul meu trebuie sa se prezinte la medic pt. reteta si consultatie.Este asigurat sau nu pt. perioada aug-dec .2018C
george-neagu, moderator
In mod normal, ar trebui sa apara ca fiind asigurat pentru ca nu a expirat termenul de plata a CASS pentru sumele datorate in baza declaratiei unice(15.12.2018). O zi buna!
pentru perioada aug-dec.mai trebuie sa achit lunar suma de 190 lei?
Veti plati conform celor mentionate in Declaratia unica.