Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii angajare cetatean bulgar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

angajare cetatean bulgar

Firma noastra doreste sa-si extinda activitatea in Bulgaria prin angajarea unui cetatean bulgar cu CIM, in regim de home-office prin punerea la dispozitie: lap-top, mobil si masina. Activitatea va fi coordonata din Ro si consta in contactarea de clienti. Contractele comerciale se vor incheia intre firma din Ro si clientii din Bg. Facturile se emit de firma Ro in momentul livrarii. Chelt. aferente activitatii din Bg vor fi suportate de catre firma Ro.

Care este modalitatea legala prin care se poate realiza acest lucru. ( transferul de active : lap-top, masina inseamna punct de lucru in Bulgaria ? cu obligatiile declarative cf. Legii din Bg?; profitul aferente afacerii din Bulgaria trebuie transferat si impozitat? ) obligatii salariale ?

Multumesc,

cetateanul bulgar poate lucra cu dvs in regim de mandat, acele active facand parte dintr-un inventar, facandu-se proces verbal de predare-primire. legat de profit si impozit se platesc aici in Romania, deoarece aici este sediul societatii.