Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... La stabilirea unei pensii de întreținere se ia în ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

La stabilirea unei pensii de întreținere se ia în considerare și faptul că pârâtul are salariul minim, plătește o rată și are un card de credit?

La stabilirea unei pensii alimentare se ia in considerare si faptul ca paratul plateste o rata de 600 de lei pentru o casa, avand semnat un angajament notarial in acest sens si mai are si un card de credit de 6000 de lei ? Asta in conditiile in care a adus adeverinta cu salariul minim pe economie, adica aprox. 1160 lei.
Manuela Rășină, administrator
Buna seara,
Pensia se stabileste in functie de venituri nu de datorii.
Pensiile alimentare sunt primordiale.
Ma intereseaza sa se ia in considerare faptul ca paratul castiga mult mai mult decat declara, salariul lui este de aprox. 3000 de lei. Asta vroiam sa subliniez si sa aduc in atentia judecatorului. Acel act notarial exista, cardul de credit la fel, deci e clar ca nu ar avea de unde sa plateasca toate acestea.
De la amanta. sau ii da mami.
Daca are 3000 de lei venit, trebuie sa dovediti. Daca are carduri si alte datorii, asta nu dovedeste ca are venituri, poate are credfitori slabi, poate sunt vechi, nu stim.