Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovinieta pierdut act de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovinieta pierdut act de vanzare cumparare

Buna ziua,
Am vandut masina in 2011, respectand toate procedurile legale in vigoare:
-act de vanzare cumparare
-oferit fiscal de la taxe si impozite locale

Surpriza! saptamana trecuta am primit amenda pt rovinieta, posesorul a circulat in Ianuarie 2018 fara a plati taxa de drum.

Am cautat actul de vanzare-cumparare insa nu l-am mai gasit.

Cei de la taxe si impozite locale mi-au spus ca nu mai au actul de vanzare cumparare - arhiva se pastreaza numai 5 ani.
Mi-au dat un certificat fiscal prin care se atesta ca am scos masina de pe rolul fiscal in 2011.

Nu mai am nici un nr de contact, nume, CNP, etc. al cumparatorului.

Ce pot face ?

Multumesc!
Sesizati oficial la SPR evidenta auto ca ati instrainat vehiculul in anul X
In baza proprie de date SPR detine datele de identificare auto serie sasiu,inclusiv numar inmatriculare in baza carora se poate dispune identificarea detinatorului si obligarea acestuia sa parcurga procedura de inmatriculare auto
Nu mai va amintiti unde ati incheiat documentul de instrainare auto ?
Numai instanța va poate ajuta si chemați ca apărați chemati in garantie aceste instituții care nu si fac treaba,n au evidență pe care legal trebuie sa o dețină.