avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovinieta pierdut act de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovinieta pierdut act de vanzare cumparare

Buna ziua,
Am vandut masina in 2011, respectand toate procedurile legale in vigoare:
-act de vanzare cumparare
-oferit fiscal de la taxe si impozite locale

Surpriza! saptamana trecuta am primit amenda pt rovinieta, posesorul a circulat in Ianuarie 2018 fara a plati taxa de drum.

Am cautat actul de vanzare-cumparare insa nu l-am mai gasit.

Cei de la taxe si impozite locale mi-au spus ca nu mai au actul de vanzare cumparare - arhiva se pastreaza numai 5 ani.
Mi-au dat un certificat fiscal prin care se atesta ca am scos masina de pe rolul fiscal in 2011.

Nu mai am nici un nr de contact, nume, CNP, etc. al cumparatorului.

Ce pot face ?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: avocat , Avocat 21:21, 1 August 2018
Sesizati oficial la SPR evidenta auto ca ati instrainat vehiculul in anul X
In baza proprie de date SPR detine datele de identificare auto serie sasiu,inclusiv numar inmatriculare in baza carora se poate dispune identificarea detinatorului si obligarea acestuia sa parcurga procedura de inmatriculare auto
Nu mai va amintiti unde ati incheiat documentul de instrainare auto ?
Numai instanța va poate ajuta si chemați ca apărați chemati in garantie aceste instituții care nu si fac treaba,n au evidență pe care legal trebuie sa o dețină.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda de la cnadr dorat dorat BUNA ZIUA! Acu 2 ani am vandut masina cu contract de vanzare cumparare. persoana care a cumparat masina a vanduto la alta persoana .masina a ramas tot pe ... (vezi toată discuția)
Radiere masina Adrian ats Adrian ats Buna ziua. Am o intrebare la dumneavoastra. Ce pot face sa radiez din circulatie o masina vanduta pe cel care a cumparat-o a vandut-o mai departe si cel din ... (vezi toată discuția)
Radiere auto politie dupa 4 ani sufix sufix Buna ziua, in 2011 am vandut un autoturism care l-am radiat doar la financiar. Cumparatorul imediat dupa vanzare a luat 12 amenzi de rovinieta dupa care a ... (vezi toată discuția)