Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amendă parcare pe trotuar la un eveniment organizat ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amendă parcare pe trotuar la un eveniment organizat de autorități

Buna ziua .Am primit sâmbătă în parbriz o amendă pentru parcare pe trotuar cu articolul 143 lit a din OUG 195/2002 .În acest articol se precizează că este oprirea interzisă în toate cazurile in care este oprire voluntară. .Ne fiind precizat in acest articol nimic referitor la parcare pe trotuar exista vreo sansa de a contesta aceasta amenda ? Plus ca locul cu pricina nu era semnalizat cu indicatoare în acest sens iar întâmplarea s a datorat unui eveniment organizat.(show aviatic Bias) unde se știa că asta urma sa se întâmple având in vedere ca nu s a inchis temporar circulația pe tronsonul respectiv .Multumesc
Șansele pot fi evidențiate și valorificate în funcție de situația de fapt existentă....
parcarea nu se face pe trotuar, ci in locuri special amenajate. asa scrie in Codul Rutier. Astfel ca pe trotuar sau pe marginea strazii (daca nu sunt locuri trasate), masinile sunt oprite, stationate, dar in nici un caz parcate