Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Stagiu de cotizare somaj; act doveditor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Stagiu de cotizare somaj; act doveditor

Buna ziua,

Astazi m-am dus la AJOFM sa depun dosarul pentru indemnizatia de somaj, acesta fiind complet conform cerintelor afisate (inclusiv toate anexele 26 pe ultimii 5 ani). Am primit un numar de ordine la dosar, insa dosarul nu mi-a fost preluat, pe motiv ca nu am o hartie cu stagiul de cotizare pe care ar fi trebuit sa o am de la o firma la care am lucrat anul asta in alt oras. Cerand informatii suplimentare, mi s-a spus ca de aceasta foaie pot face eu rost sau AJOFM-ul, numai ca lor le ia mult mai mult (pana la 2 luni ar putea sa dureze).
Intrebarile mele sunt:
1. Stagiul de cotizare nu reiese din cartea de munca sau anexa 26?
2. Daca AJOFM face rost de hartia cu stagiul de cotizare, despre care mi s-a spus, peste 2 luni, spre exemplu, pot primi indemnizatia de somaj retroactiv?
3. De ce trebuie sa am de suferit eu, care mi-am facut temele, conform cerintelor? Pana peste 2 luni poate ca imi si gasesc singur loc de munca. Nevoia mea este acum.

Va multumesc!

Mentionez si atitudinea neprofesionala a catorva din angajatii AJOFM. Daca nu as fi fost cat se poate de persistent, nu as fi aflat nimic.
Atitudinea angajaţilor de la AJOFM este generală şi se încadrează în lipsa de respect pe care o au faţă de cei care ajung în situaţia nefericită de a fi şomer.Adeverinţa de salariu o puteţi obţine mai degrabă dumneavoastră.Începeţi prin a adresa fostului angajator o cerere prin scrisoare cu confirmare după care acţionaţi în instanţă.Sunteţi scutit de taxă de timbru.