Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia alimentara

Buna ziua !As vrea si eu sa stiu cat trebuie sa se plateasca pensia alimentara la un copil
În lumina art.529, alin 2 Cod Civil, “când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.”
Pensia de intretinere nu se plateste, ea este in natura, numai daca nu se respecta pensia in natura in valoare de 25% din salariul net aceasta se da in bani.
Deși prevederile legale statornicesc plata în natură în contexul dat, jurisprudența este constantă în a da valoare articolului pe care deja l-am menționat întrucât întreținerea în natură este oarecum utopică de vreme ce părinții nu se înțeleg.