Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Daca unul din copii are 18 ani si lucreaza, atunci cat se plateste pensie alimentara pentru celalalt copil?
lili118, utilizator
25%
Exista ceva lege care specifica? Sa pot arata.
Articolul 529, noul Cod civil;

(2) Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.
Va multumesc!