avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am nevoie de ajutor: am 14 ani și am fugit de acasă ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am nevoie de ajutor: am 14 ani și am fugit de acasă la iubitul meu în vârstă de 15 ani

Buna am 14 ani și am fugit de acasă la iubitul meu în vârstă de 15 ani . Am stat la mama și tatăl lui 10 zile după ma găsit poliția și am declarat tot . Cât timp am stat la el am făcut prima data cu el sex. Eram virgina . Și am fost de acord . Dar poliția ii poate baga părinții la corupere de minori?
Asta vreau să știu și ce pedepse i se pot aplica . Mama lui era acasă tatăl său nu . Mama lui este bolnava .. poate pății ceva? În cazul în care o cheamă la tribunal . O poate condamna ?
Ultima modificare: Joi, 2 August 2018
Denisa Crivat, Avocat
Cel mai recent răspuns: proastasatului , utilizator 20:44, 2 August 2018
Trebuia ca parintii sa angajeze avocat.
Acum situatia este incurcata.
La 14 ani nu se considera viol dar este interzis penal...

E greu de spus ce va iesi...
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ce parinti are iubitul ala al tau de au tolerat asa ceva? Cum s-ar fi purtat daca in loc de baiat aveau fata? Dar tie nu iti e rusine ca in loc sa-ti asculti si respecti parintii si in loc sa inveti "sa fugi" la iubit? Pai mai fata, n-ai fugit la iubit, cand fugi la iubit el plateste intretinerea la bloc! Ai fugit la niste parinti iresponsabili si lipsiti de caracter, carora nu le-a pasat ca parintii tai se dau cu capul de pereti intre timp. Acum te gandesti la consecinte? Pai trebuia sa te gandesti inainte. Daca esti suficient de "mare" ca sa faci sex, apai sa fi la fel de "mare" ca sa poti sa platesti si avocat care sa incerce sa repare inconstienta voastra! Sau la responsabilitati te transformi in copil?

Uite eu am intrat pe acest site pt a căuta un răspuns nu pentru critici din partea ta .
proastasatului a scris:

Ce parinti are iubitul ala al tau de au tolerat asa ceva? Cum s-ar fi purtat daca in loc de baiat aveau fata? Dar tie nu iti e rusine ca in loc sa-ti asculti si respecti parintii si in loc sa inveti "sa fugi" la iubit? Pai mai fata, n-ai fugit la iubit, cand fugi la iubit el plateste intretinerea la bloc! Ai fugit la niste parinti iresponsabili si lipsiti de caracter, carora nu le-a pasat ca parintii tai se dau cu capul de pereti intre timp. Acum te gandesti la consecinte? Pai trebuia sa te gandesti inainte. Daca esti suficient de "mare" ca sa faci sex, apai sa fi la fel de "mare" ca sa poti sa platesti si avocat care sa incerce sa repare inconstienta voastra! Sau la responsabilitati te transformi in copil?

Uite eu am intrat pe acest site pt a căuta un răspuns nu pentru critici din partea ta .

Nu te critica nimeni. asta e realitatea in care singura te-ai bagat.


Draga fata, "raspunsuri" cauta INAINTE de a lua o decizie, nu dupa! Ai intrat pe forum sa intrebi pe cineva daca e ok sa faci sex la 14 ani? Ai intrat pe forum sa intrebi daca e ok sa-ti bati joc de parintii care te-au crescut si care te indeamna sa inveti si sa-ti faci un drum in viata? NU! Ai stiut tu tot ce trebuia sa stii! Foarte bine. Ai facut dupa capul tau, fa in continuare!
Iar daca crezi ca te critic esti foarte ingaduitoare cu tine insati. Ai manca jar daca ai fi fata mea si sa vezi ce putin seamana asta cu "critica".
E o vorba inteleapta: capu' face, capu' trage, asa ca spor la treaba!
Spune-i iubitului la care "ai fugit" sa mearga la munca si sa plateasca cele necesare iesirii din incurcatura in care ati intrat si fa si tu la fel, caci, ce sa vezi, sexul are consecinte (uneori o alta viata, a unui copil), nu e ca mancatul de inghetata!
Ultima modificare: Joi, 2 August 2018
proastasatului, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plecare de acasă la 14 ani. pot fi consecințe legale dacă părinții sunt de acord? ContSters450186 ContSters450186 buna am 14 ani si vreau sa stiu daca pot pleca de acasa la iubitul meu cu acordul parintilor se poate sa se intample ceva cu mine sau cu prietenul ... (vezi toată discuția)
Sunt minora si vreau sa fug de acasa Andreea florea Andreea florea Buna.. sunt minora in varsta de 14 ani.. vreau sa ma mut la iubitul meu .. dar parintii mei nu sunt de acord.. ce se intampla daca fug de acasa? Gen daca ... (vezi toată discuția)
Doresc sa plec de acasa diana1401 diana1401 Buna seara! Numele meu este Diana si am 17 ani impliniti in iunie 2014. Voi incepe prin a va spune despre ce este vorba, apoi voi pune intrebarile de ... (vezi toată discuția)