Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act de proprietate

Buna seara ,as dori sa ma ajutați cu niste sfaturi. Mama mea este unica moștenitoare a unui casei părintești si putin teren ( jumătate a primit la succesiunea după tata -prin renunțarea la drepturi a mamei sale si a unicului frate-de tata) ,iar cealaltă jumătate la succesiunea după mama sa ( fratele nemaivand nici un drept deoarece nu fusese înfiat de bunica mea). As vrea sa stiu daca actul de moștenitor eliberat de notar este singurul act de care are nevoie sau mai trebuie sa facă si un act de proprietate(in eventualitatea unei vânzări sau donații) La primăria comunei mi s a zis ca da ,este nevoie ,si ca ptr asta trebuie sa semneze toți vecinii. Acest lucru este aproape imposibil deoarece unul din vecini nu dorește sa semneze. Ma puteți ajuta,va rog ,nu stiu de unde sa încep si ce ar trebui sa fac! Mulțumesc anticipat!
Este suficient numai actul de succesiune,trecut in rol la primărie.
Mulțumesc frumos,o seara buna va doresc!