Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Calcul corect rambursare credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Calcul corect rambursare credit

Am solicitat 5500 lei unui CAR si mi s a aprobat imprumutul in suma de 4821 lei. Acest CAR retine in totalitate dobanda si alte comisioane in avans astfel ca din 5500 lei s au scazut dobanda si comisioanele si am primit doar 4821 lei. Dar ei imi cer sa le rambursez suma totala aprobata, nicidecum cea platita mie.
Daca eu trebuie sa le rambursez 5500 lei la care adaug dobanda de 660 lei oprita in avans, inseamna ca le voi plati 6160 lei desi eu am primit doar 4821 lei iar in contract scrie foarte clar ca dobanda este de 12%.
Diferenta dintre 4821 lei bani pe care i am primit si suma totala pe care ma obliga s o rambursez este de 1339, asta fiind ceea ce eu trebuie sa platesc in plus fata de suma primit si care nu inseamna o dobanda de 12%! Ci o dobanda de peste 28%!!!
La CEC cand am solicitat un imprumut, am primit suma solicitata la care s a adaugat si dobanda aferenta. La 5000 lei am returnat 5400 lei! O dobanda de 8%. Dar la acest CAR, dobanda se ia de doua ori desi in contract este clar mentionata dobanda de 12%!!
Va rog frumos sa mi spuneti cum e corect.
Ma poate ajuta cineva cu un calcul corect, va rog??