avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Calcul corect rambursare credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Calcul corect rambursare credit

Am solicitat 5500 lei unui CAR si mi s a aprobat imprumutul in suma de 4821 lei. Acest CAR retine in totalitate dobanda si alte comisioane in avans astfel ca din 5500 lei s au scazut dobanda si comisioanele si am primit doar 4821 lei. Dar ei imi cer sa le rambursez suma totala aprobata, nicidecum cea platita mie.
Daca eu trebuie sa le rambursez 5500 lei la care adaug dobanda de 660 lei oprita in avans, inseamna ca le voi plati 6160 lei desi eu am primit doar 4821 lei iar in contract scrie foarte clar ca dobanda este de 12%.
Diferenta dintre 4821 lei bani pe care i am primit si suma totala pe care ma obliga s o rambursez este de 1339, asta fiind ceea ce eu trebuie sa platesc in plus fata de suma primit si care nu inseamna o dobanda de 12%! Ci o dobanda de peste 28%!!!
La CEC cand am solicitat un imprumut, am primit suma solicitata la care s a adaugat si dobanda aferenta. La 5000 lei am returnat 5400 lei! O dobanda de 8%. Dar la acest CAR, dobanda se ia de doua ori desi in contract este clar mentionata dobanda de 12%!!
Va rog frumos sa mi spuneti cum e corect.
Cel mai recent răspuns: lumifatu , utilizator 22:12, 6 August 2018
Ma poate ajuta cineva cu un calcul corect, va rog??

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se pune ipoteca pe un teren concesionat? alexandradian_a@yahoo.com alexandradian_a@yahoo.com Buna ziua, 1. Daca vreau sa fac o refinantare si banca imi cere o garantie suplimentara, pot ipoteca un teren de 1000 mp concesionat pe care este o casa (ce ... (vezi toată discuția)
Plata imprumut anonim_71 anonim_71 Un client a luat imprumut de la un IFN suma de 500 lei pe o perioada de 42 saptamani.Suma finala de plata este de 1500 lei.S-a ajuns la aceasta suma deoarece ... (vezi toată discuția)
Credit de la ifn cu dobândă 140%: 5.000 de lei împrumutați pentru 60 de luni, rată de 633 lei/lună. e legal să fie practicată astfel de dobândă? Andreii08 Andreii08 Buna ziua! Acum cinci luni am luat un credit online de la un IFN avand suma de 5000 de lei pe o perioada de 60 de luni, dobanda fiind de 140% iar suma de ... (vezi toată discuția)