Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Modificare apartament
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Modificare apartament

Am un credit ipotecar preabrobat la bcr, am gasit un apartament si am facut antecontractul cu avansul de 15%, ,urmeaza sa i iasa cf ul in noiembrie,dar eu am modificat destinatia bucatariei, astfel bucataria o fac dormitor si o voi muta in living (bucatarie open space). Dupa o discutie cu dezvoltatorul am mutat instalatile de gaz (proiect nou) si apa in living si deasemenea centrala termica. Credeti ca or sa fie probleme din aceasta cauza la venirea evaluatorului?
Marya.M, utilizator
CF-ul care iese are desenele noi sau pe cele initiale?
C f ul care iasa are schita initiala,unde in loc de al 2 lea dormitor apare bucatarie!

Adrian Dimitriu a scris:

CF-ul care iese are desenele noi sau pe cele initiale?

Oare aproximativ la un apartament de 42 mp, cu 2 dormitoare si un living cat ar costa sa refac desenele inainte sa iasa cf ul?

Marya.M a scris:

C f ul care iasa are schita initiala,unde in loc de al 2 lea dormitor apare bucatarie!

Adrian Dimitriu a scris:

CF-ul care iese are desenele noi sau pe cele initiale?

La vizita bancii se va confrunta proiectul cu situatia din teren. In cartea funciara se inscrie proprietatea cu toate actualziarile la zi.
Refaceti proiectul apartamentului si obtineti toate avizele si autorizatiile necesare in baza proiectului nou.
Puteti avea discutii cu banca daca initial ati prezentat pentru precontract si la incheierea contractului, in urma vizitei bancii sa gaseste altceva pe teren.
Singura diferenta e doar ca centrala si instalatiile la apa gaz o sa fie in living, in rest e identic cu proiectul tot suprafata pereti nimic altceva modificat! E posibil sa fie o problema pt atat? Doar ca e centrala si instalatiile in living?

POPA GHEORGHE a scris:

La vizita bancii se va confrunta proiectul cu situatia din teren. In cartea funciara se inscrie proprietatea cu toate actualziarile la zi.
Refaceti proiectul apartamentului si obtineti toate avizele si autorizatiile necesare in baza proiectului nou.
Puteti avea discutii cu banca daca initial ati prezentat pentru precontract si la incheierea contractului, in urma vizitei bancii sa gaseste altceva pe teren.

Marya.M, utilizator