Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Anulare contract cumparare imobil cu credit Prima casa
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Anulare contract cumparare imobil cu credit Prima casa

Am cumparat un apartament in Bucuresti cu credit Prima casa de la BCR. In momentul de fata banca refuza virarea sumei catre vanzator pe motiv ca OCPI nu a trecut in cartea funciara si in intabulare procentele de garantare in favoarea bancii si statului. OCPI a respins trecerea acestor procente pt ca nu se prevede in lege. Ce cai de convingere sau atac mai am fata de banca pt a vira banii vanzatorului pt a finaliza contractul de vanzare? Vanzatorul poate cere anularea vanzarii si care e procedura?
OCPI are dreptate. Nu se trece procent. E garantat 100% in favoarea băncii si statului in mod solidar. Dacă prin absurd nu achitati, fiecare își ia procentual cat a contribuit. Eu stiu ca statul garantează banca si statul se îndreaptă contra debitorului. De aceea este program prima casa. Sa garanteze pentru banci