Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CONSTRUCTIE FARA AUTORIZATIE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CONSTRUCTIE FARA AUTORIZATIE

Primaria a facut proces verbal prin care a atentionat sa se intre in legalitate cu o constructie . Contravenientul nu a depus niciun efort , nimic . Primaria l-a amedat pentru asta . In continuare tot primaria trebuie sa - l puna sa demoleze ?
Posibil ca primaria se emite dispozitie de demolare a constructiei respective.
Primaria poate actiona in instanta pentru obligarea acelei persoane să procedeze la desfiinţarea lucrărilor de construcţie executate nelegal .