Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bilete calatorie pentru pensionari
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bilete calatorie pentru pensionari

Va rog sa-mi spuneti daca pensionarii mai beneficiaza de bilete de calatorie cu reducere 50% pe CFR si auto.

Sotul/sotia care NU este pensionar/a, poate circula in aceeleasi conditii (reducere 50%) pe baza cuponul/talonului special de calatorie a sotiei/sotului pensionar? Am citit acest lucru in ziare?!
1. Toti pensionarii beneficiaza de tichete CFR cu reducere (3 calatorii dus intors) in fiecare an.
2. Sotul/sotia poate circula cu tichetele titularului.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Chiar daca nu este pensionar?=D>
Vreti neaparat sa ma repet: da, chiar daca nu este pensionar.
tudorvaleriu a scris:

1. Toti pensionarii beneficiaza de tichete CFR cu reducere (3 calatorii dus intors) in fiecare an.
2. Sotul/sotia poate circula cu tichetele titularului.

M-ar interesa daca aceleasi preveri sunt valabile si pentru alti membri ai familiei, in speta copiii pensionarilor. Daca raspunsul este afirmativ, as dori sa stiu care sunt conditiile si care este cadrul legal care reglementeaza aceasta prevedere.
Va multumesc anticipat!
Copiii pensionarului, sau alti membri ai familiei, nu pot circula cu tichetele cu reducere.