avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bilete calatorie pentru pensionari
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bilete calatorie pentru pensionari

Va rog sa-mi spuneti daca pensionarii mai beneficiaza de bilete de calatorie cu reducere 50% pe CFR si auto.

Sotul/sotia care NU este pensionar/a, poate circula in aceeleasi conditii (reducere 50%) pe baza cuponul/talonului special de calatorie a sotiei/sotului pensionar? Am citit acest lucru in ziare?!
Cel mai recent răspuns: emonbusiness , utilizator 16:29, 28 Decembrie 2009
1. Toti pensionarii beneficiaza de tichete CFR cu reducere (3 calatorii dus intors) in fiecare an.
2. Sotul/sotia poate circula cu tichetele titularului.
Ultima modificare: Joi, 5 Noiembrie 2009
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Chiar daca nu este pensionar?=D>
Vreti neaparat sa ma repet: da, chiar daca nu este pensionar.
tudorvaleriu a scris:

1. Toti pensionarii beneficiaza de tichete CFR cu reducere (3 calatorii dus intors) in fiecare an.
2. Sotul/sotia poate circula cu tichetele titularului.


M-ar interesa daca aceleasi preveri sunt valabile si pentru alti membri ai familiei, in speta copiii pensionarilor. Daca raspunsul este afirmativ, as dori sa stiu care sunt conditiile si care este cadrul legal care reglementeaza aceasta prevedere.
Va multumesc anticipat!
Copiii pensionarului, sau alti membri ai familiei, nu pot circula cu tichetele cu reducere.

Alte discuții în legătură

Tichete gratuite pensionari crocolina3 crocolina3 Buna seara, Va rog sa ma ajutati si pe mine.Am o nelamurire legata de folosirea tichetelor gratuite cfr. Mama mea are aceste tichete de culoare verde si as ... (vezi toată discuția)
Talon pensie cu bilete reducere cfr im82 im82 În luna primirii talonului care înglobează biletele de reducere CFR, nu se mai primește separat talonul lunar de pensie? Mulțumim (vezi toată discuția)
Cupoane gratuite pensionar diana24 diana24 Buna ziua, Bunicul meu imi poate da cupoanele gratuite pt CFR? Am inteles ca se face o imputernicire la notar. Aceasta imputernicire este valabila si daca ... (vezi toată discuția)