Forum Discuţii juridice Executare silită Concediu de odihna.
Discuție deschisă în Executare silită

Concediu de odihna.

Buna ziua!
Am nevoie de ajutorul dvs..pentru o problema destul de delicata..
Am poprire pe salariu 1/2 din salariu net mi se opreste in fiecare luna..
Lucrez in invatamant..de 10 ani..
Niciodată, in acesti ani nu mi s-A instituit oprirea pe indemnizația de concediu de odihna..indiferent la ce scoala am activat banii pe concediu i-am primit integral fara nici o retinere..
Anul acesta ...mai exact in luna iulie ar fi trebuit sa primim banii pe concediu ,o parte din ei, respectiv 85 % restul fiind împărțiți pe cele 2 luni r.amase :august,septembrie..
Doar că nu au fost bani suficienți si am.fost instiintati ca vom primi banii la data de salariu lunar...
Contabila unitatii mi-a spus ca mi-a oprit deja jumătate din bani
Nu stiu daca este normal pentru ca eu lucrez la acceasi scoala de 5 ani si niciodata nu mi-a oprit leu din banii pe concediu...
Va multumesc !o zi buna !
Imi raspunde si mie cineva?
Vă rog!
Din pacate, indemnizatia de concediu de odihna nu este exceptata de la urmarirea silita, intrucat este un venit asimilat salariului.
Am inteles !
Si totusi nu inteleg de ce nu mi s-a oprit niciodata din bani in ultimii 6 ani in care am avut poprire!
Va multumesc frumos! O zi buna!
Sunt norme neclare. alambicate si ca atare sunt greu de interpretat, se pot produce erori in aplicarea lor, iar cei de la contabilitate nu sunt juristi si nu lucreaza in mod uzual cu asa ceva.