Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Vanzare
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Vanzare

Buna ziua.
Sotul meu a facut un credit cu ipoteca inainte de casatorie,pe care l a achitat in timpul căsătoriei pe numele lui si pe care am construit o casa.Daca el vrea sa vanda casa si terenul fara stirea sau acordul meu,se poate?
Fiind construita in timpul casatoriei, casa este in proprietatea ambilor soti. Nu se poate instraina decat cu acceptul ambilor soti.
Exista un contract prenuptial in care se specifica altceva, respectiv ceva legat de utilizarea si returnarea creditului ipotecar ?
Nu exista nici un contract prenuptial.
Ipoteca este achitata in timpul casatoriei si casa este construită tot in timpul casatoriei,dar totul este pe numele sotului.
Multumesc!
Chiar daca ipoteca este achitata pe numele sotului, fiind construita in timpul casatoriei, casa este in proprietatea ambilor soti.
Multumesc!