avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1485 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Contractul de cesiune de creanta este titlu executoriu ...
Discuție deschisă în Executare silită

Contractul de cesiune de creanta este titlu executoriu ?

Buna ziua,
Daca sunt exectutat silit pe baza unui contract de cesiune intre Cetelem si Capital Invest(Kruk) se merita sau nu sa depun o contestatia la executare?. Mentionez ca nu am primit notificarea de cesiune decat dupa 5 luni de la semnarea contractului de cesiune credit, odata cu instiintarea incuviintarii executarii silite, iar suma pe care o pretind este mare si nejustificata!
Pe langa toate acestea pe incuviintarea executarii silite adresa mea este gresita(este o adresa fictiva)
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Company Advising , utilizator 22:14, 9 August 2018
Se merita sa faci contestație dar nu cu orice avocat... nu toti stiu cum sa rezolve asa problema in favoarea clienților... ati inteles .... practica e neunitară in parte si datorită apărătorilor
Nu consider ca "se merita" sa faci contestatie in cazul in care singurul motiv invocat este lipsa calitatii de titlu executoriu ca urmare a cesiunii. Oricat de priceput este avocatul, daca practica nu este unitara, nu vad cum s-ar putea convinge judecatorul. Dar na...
De multe ori intervine si prescripția... de multe ori firmele de recuperari sunt entități străine... de multe ori firmele de recuperari solicita prin alte firme in calitate de mandatari punerea in executare.... de asta am zis... un avocat istet le descurca...
De multe ori intervine si prescripția... de multe ori firmele de recuperari sunt entități străine... de multe ori firmele de recuperari solicita prin alte firme in calitate de mandatari punerea in executare.... de asta am zis... un avocat istet le descurca...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
A precizat de manieră pertinentă domnul utilizator că, oricât de isteț ar fi avocatul, nu “se merită” să faci contestație când singurul motiv este cel deja învederat, nu că n-ar exista alte eventuale redute, unanim cunoscute.

Alte discuții în legătură

Ajutor disperat pentru solutionarea unei executari RAISA76 RAISA76 Buna ziua! Am si eu o mare nelamurire si consider ca in cazul meu s-a facut un mare abuz. in anul 2006,am facut o descoperire de card in valoare de 1700,si ... (vezi toată discuția)
Termen prescrictie titlu executoriu razvanindolean razvanindolean In urma cu 8 ani am achizitionat un produs de creditare de la o societate bancara, pe care nu am mai avut posibilitatea sa i-l achit ulterior. Dupa mai ... (vezi toată discuția)
Prescriptie sau perimare ? Mitu_Constantin Mitu_Constantin Va supun atentia asupra unui caz destul de interesant , parerea mea, cerandu-va sfatul In anul 2011 (eu ca nume S.C.) am fost executat silit de catre o ... (vezi toată discuția)