Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Arderea deseurilor menajere la limita de proprietate
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Arderea deseurilor menajere la limita de proprietate

Buna seara,,ma confrunt cu o problema si va rog sa ma ajutati din pct de vedere juridic.
Astszi 07.08.2018 orele 11.00 pe o canicula ridicata un vecin a dat foc la resturi vegetale ,plasticuri,gunoaie din propria gospodarie,ka cca 2..2,5 metri de casa parintilor,existand pericolul incendierii casei.
Totodata prin fumul gros,nerespirabil a poluat mediul inconjurator.
Mama fiind bolnava ,cardiaca,eu nefiind acasa am apelat nr. Unic 112.
Dupa cca 2 h jumatate au venit doi lucratori de la Primariei ,care, au fost f superficiali,nu au intocmit nici un act constatare PV ,
In situatia relatata ce se poate face din pct de vedere legal?
Acelasi vecin a blocat cursul unui parau,prin tr un ,,baraj " ' saci umpluti cu pietre,fapt ce a dus ls formarea de mal,drumul devenint nepracticabil,catre locuinta mea,atat cu picioarele cat si cu auto.
Spune ti mi va rog f ce i de facut?
Aceasta stare de fapt a fost adusa la cunostinta primariei din zona ,in speta d ului primar.
Ce parghii legale mai pot folosii ,impotriva acestui ,bun vecin,"?
Cu multumiri astept un raspuns.
Orice sesizare faceti pentru a primi un raspuns trebuie facuta in scris cu nr. de inregistrare/ data. Daca nu primiti raspuns in 30 de zile (OG nr. 27/ 2002 art.8 privind petitiile) puteti deschide actiune in instanta de contencios administrativ (Legea nr. 554/ 2004) impotriva institutiei statului care nu a luat masuri.
Pentru arderea deseurilor puteti sesiza ISU-pompieri si/ sau Directia judeteana de sanatate publica si/ sau Agentia teritoriala de mediu prin 112 cand se produce arderea deseurilor si apoi, in scris, cu nr. de inregistrare/ data pentru a primi un raspuns scris asupra modului cum s-a actionat si ce masuri s-au dispus.
Pentru blocarea paraului puteti sesiza Agentia teritoriala de mediu si primaria, in scris, cu nr. de inregistrare/ data.
Daca nu se iau masuri de remediere a situatiei puteti deschide actiune in instanta impotriva vecinului respectiv.