Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acordare vouchere de vacanta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acordare vouchere de vacanta

Buna ziua! Eu sunt angajata la o primarie, am avut raportul de serviciu suspendat 2 ani pt crestere copil, am reluat activitatea incepand cu 01.03.2018. Intrebarea este , pot sa primesc vouchere de vacanta? Domnul Primar sustine ca nu am dreptul la aceste vouchere de vacanta pe care le primesc bugetarii.
Care este baza legala unde scrie daca am dreptul sau nu la vouchere.
Multumesc!
Aveti dreptul doar pentru perioada 01.03.2018 - 30.11.2018.

Normele metodologice privind acordarea voucherelor de vacanță
art.12
....
(2) Cuantumul acordat salariaților, alții decât cei prevăzuți la art. 3 alin. (2), sub forma voucherelor de vacanță se stabilește, în condițiile legii, de către angajatori proporțional cu perioada de exercitare a raportului de serviciu sau durata contractului de muncă, într-un an calendaristic.