Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Nelămurire.
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Nelămurire.

Buna ziua. Am si eu nevoie de mai multe lămuriri referitoare la urmatoarele intrebari:
1. Dacă copilul este născut pe 10.09.2016 până la ce data este suspendat contractul de muncă?
2. Trebuie sa-si ia si tatăl concediu de creștere copil in ultima luna până ce face copilul 2 ani?
3. Pana cand se depun dosarele de prelungire a CCC, până face copilu 2 ani sau până ce expira suspendarea contractului de muncă?
4. Dacă se încheie suspendarea concediului de muncă se mai poate face prelungirea CCC??
Astept un raspuns urgent.
Va multumesc!
Ignat1972, utilizator
Depinde daca celalalt parinte indeplineste sau nu conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC. Astfel:
- Daca celalalt copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC si refuza sa intre in CCC , atunci durata CCC pentru parintele aflat in CCC se diminueaza cu o luna de zile, mama revenind la serviciu cu o luna de zile mai devreme.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 1 an si 11 luni. In speta, 11.08.2018.

- Daca celalalt copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC, atunci durata CCC pentru parintele aflat in CCC nu se mai diminueaza cu o luna de zile.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlineşte 2 ani. In speta, 11.09.2018.