Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Demersuri pentru mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Demersuri pentru mostenire

Buna ziua. Tatal meu a decedat acum un an, mama de doi ani si dorim sa demaram procedurile de mostenire. Noi suntem patru surori din care una este decedata (are cinci copii). Ma intereseaza ce este de facut si cui trebuie sa ne adresam? A fost deja chemat un topograf care a facut masuratori la casa parinteasca, dar acestea nu corespund cu datele din extrasul din cartea funciara, este o diferenta de 420 mp in minus la masuratorile topografului. Ce este de facut? Sa repetam masuratorile? Sa ne adresam unui avocat?
Va adresați unui birou notarial din circumscripția judecătoriei unde defunctul a avut ultimul domiciliu.
Diferenta de teren rezultată de la măsurători, nu are importanta. Se va mentiona in certificatul de mostenitor.
Sora dvs a decedat după tata sau înainte?
Sora este decedata de 20 ani iar tata de un an
Trebuie dezbătută succesiunea după ambii părinți.
Moștenitori sunteti dvs, cele 3 surori in viata si cei 5 copii ai surorii decedate.
Dvs și surorile aveti dreptul la o cota de 5/20 parti fiecare, iar nepoții la o cota de 1/20 parti fiecare.
Bineinteles, în măsura în care moștenitorii au pretenții la succesiune.
Dacă nu sunt interesați de absolut nici un bun din masa succesorala a părinților, pot da declarație de renunțare la moștenire, urmând ca partea celui care renunta sa se împartă în mod egal între ceilalți moștenitori acceptanti.
După cum am spus mai sus, adresati-va unui birou notarial.